Friday, July 1, 2011

Dalahäst

Na fali "krawieckiego" nastroju rzuciłam się do internetu w poszukiwaniu jakiejś inspiracji. Przerzucając kolejne strony natrafiłam na folkowe cudeńko ze Szwecji :) ... Dalahäst, czyli konik z Dalarna. Jego historia sięga najprawdopodobniej do epoki wikingów. Pierwsze drewniane koniki można było nabyć już w XVII w. Koniki stanowiły drewnianą zabawkę dla skandynawskich smyków. Dzisiaj opanowały półki szwedzkich i europejskich domów urzekając swoim naturalnym ludowym pięknem. Tradycyjnie do dekoracji używano jasnej czerwieni z elementami bieli, żółci, zieleni i niebieskiego. Tworzono także niebieskie koniki oraz szare w regionie Rättviku. Internetowe blogi wręcz "zarzucają" nas współczesnymi interpretacjami dalahäst. Drewniane koniki możemy znaleźć też w naszej tradycji ludowej :)

Poniżej zamieszczam ciekawe linki:
http://www.gammelgardenmuseum.org/dalahast06.shtm - kolekcja przecudnych i przekolorowych koników

Wzorce do samodzielnego wykonania: http://www.flickr.com/photos/katknits/3389705109/sizes/o/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/26944109@N00/2366341610/

Poniższe fotografie stanowią tylko zbiór niektórych możliwości wykorzystania tego motywu zebranych po różnych forach i blogach internetowych: 

Świąteczna skarpeta

Aplikacje (naszywki)

Kuchenna podstawka

Dekoracja ze szkła

Konik haftowany

Konik filcowany

Poduszeczka (cena: ok. 20-30$)

Tradycyjny motyw

Kubeczek z konikami z Dalarna

Żółty

"Rozkładówka"

Konik w granacie :)

Plakat promujący Dala Häst Fest 2006

Prostota skandynawskiego stylu...

Broszka filcowa (made in Poland :)


Konik dekoracyjny

Torebusia

No comments:

Post a Comment